21 Mart 2015 Cumartesi

YEMEKTEN SONRA YAPILAN YANLIŞLAR

YEMEKTEN SONRA YAPILAN YANLIŞLAR 

Çay İçmek 

Çay yaprakları yüksek oranda asit içerdiği için yemeklerden aldığımız proteinleri sindirmemizi zorlaştırır.Vücut tarafından zor sindiren jel yada çökelti haline gelir. Bu durum uzun sürerse demir eksikliği kansızlığa ve protein yetersizliğine yol açar.


Su İçmek 

Yemekten sonra hemen fazla su içilmemeli. Yemekten sonra içilen su, mide basıncını attırarak, midedeki besinlerin sindirmeden küçük bağırsaklara geçmesine neden olur.Mide suyunu seyreltip gücünü zayıflatmanın yanı sıra,mide asidinin anti -bakteriyel özelliğini yok ederek,mide ve bağırsak hastalıklarına yol açar.

Sigara İçmek

Yemekten sonra içilen tek bir tane sigaranın 10 adet sigaraya bedel olduğu tüm araştırmalarda kanıtlanıyor.
Meyve Yemek

Meyvelerinizi yemekten 1-2 saat önce yada sonra yemelisiniz. Yemeklerden sonra meyve yemek midenin hava ile dolmasına sebep olmaktadır.Uyumak 

Yemekten hemen sonra uyuduğumuzda yediklerimizi yeterince sindiremeyiz. Bu da bağırsak iltihaplanmalarına ve mide rahatsızlarına sebep olur.


Yürümek

Genellikle yemek yedikten sonra yürümenin iyi olduğuna inanırız. Halbuki yürümek, sindirim sisteminin yediğimiz yemeklerden nütrientleri özümsememesine sebep olur.


Banyo Yapmak

Banyo yapmak kan akışını ellere,ayaklara doğru çoğaltır ve bu da midenin etrafındaki kan miktarını azaltır. Bu durumda sindirim sistemini zayıflatır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder