ÇİLEKLİ ÇİKOLATALI KEK

Üst kısmı kırılgan.
Orta katmanında kremamsı ve yumuşak bir çikolata zengini bir lezzet.
Ve çileğin vermiş olduğu keyifli bir tat ile sizinleyim.
Çay ya da kahve yanına çok yakışacak çikolata keyfi

Hadi o zaman geçelim reçetesine;

Malzemeler

◾200 gr bitter çikolata
◾100 gr tereyağı
◾150 gr toz şeker
◾3 adet yumurta
◾50 gr un
◾25 ml süt
◾bir tutam tuz
◾400 gr çilek

Hazırlanışı

◾Çilekleri yıkayın ve bir mutfak bezi üzerine sererek fazla suyunu bırakmalarını sağlayın. Saplarını kesin ve diklemesine ortadan ikiye keserek kenara alın.
◾Fırınınızı 180 C’de ısıtın.
◾Çikolatayı ve tereyağını ısıya dayanıklı bir cam kaseye alın ve benmarin usulü ile eritin.
◾Yumurtaların aklarını ve sarılarını ayrı iki kaba kırın. Aklara hiç sarı karışmamasına özen gösterin. Şeker miktarının yarısını sarılara diğer yarısını yumurta aklarına ekleyin.
◾Şeker eklediğiniz yumurta sarılarını mikser yardımıyla en az 5 dakika çırpın.
◾Çırptığınız yumurta sarılarına erittiğiniz çikolatalı tereyağı karışımını ekleyin ve homojen bir hale gelene kadar birkaç dakika çırpın. Ardından unu ve sütü ekleyerek tüm malzemeler karışana kadar düşük hızda çırpın.
◾Şekerin yarısını eklediğiniz yumurta aklarına bir tutam tuz ekleyerek kar haline gelip sertleşene kadar yaklaşık 5 dakika çırpın. Kar haline gelen yumurta akı kabı ters çevirdiğiniz de akmayacak şekilde olmalıdır.
◾Kar haline gelen yumurta aklarını çikolatalı karışıma bir spatula yardımıyla (en az 3-5 seferde olacak şekilde) ekleyin ve katlama yöntemiyle alttan üste alarak karıştırın.
◾Kelepçeli kalıp kullanıyorsanız kalıbın tabanını ve kenarlarını yağlayıp hafifçe un serpin.
◾Çikolatalı kek hamurunu kalıba boşaltın ve üzerine önceden yıkayıp fazla suyunu bırakan çilekleri bastırmadan yerleştirin. Çilekleri arkalı önlü yerleştirebilirsiniz.
◾Önceden 180 C’de ısıttığınız fırının orta katında 25-35 dakika arası pişirin. Keki pişme süresi oldukça önemli. Kekin üzerinde ve kenarlarında kıtır bir kabuk tabaka oluşmalı, ancak orta kısmı yumuşak ve nemli olmalı. Kenarlarına kürdan batırdığınızda temiz, ortası hala nemliyse kekiniz tamamdır. Bu nedenle 25. dakikadan itibaren kontrol ederek pişirmenizi öneririm. Kekinizi az pişirirseniz çok akışkan, çok pişirirseniz de kuru olacağını hatırlatmak isterim.
◾Kekinizi oda ısısına gelmesini bekledikten sonra servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun.

10 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir