KIŞLIK DOMATES SOSU

Herkese Merhaba, ???

Mis gibi yaz domatesleriyle, kış mevsimi boyunca her an elinizin altında olacak, her tür yemeğinizde kullanabileceğiniz nefis domates sosları hazırlamak isterseniz, hemen detaylara geçiyorum. ?

Malzemeler

50 kilogram domates ( Biz biraz fazla yapıyoruz )

Kaya tuzu

**Konserve yapımında kullanılan kapların ısıya dayanıklı cam olması önemlidir. Cam kavanozlar kullanımdan önce 15-20 dakika kaynatılarak sterilize edilmeli. Biz genelde kullanacağımız kavanozları bulaşık makinesinde yıkayıp çıkar çıkmaz sıcak halleriyle kullanıyoruz.

**Bunun yanında kavanozların kapaklarının paslı olmamasına dikkat edilmelidir. Mümkünse konserve hazırlanırken yeni kapak alınmalı ve bu kapaklar güzelce kaynatılmalı.

O zaman tarife geçelim mi ??

* Domatesleri güzelce yıkayın.

* Domatesleri kabukları ile beraber 5-6 parçaya bölerek geniş bir kaba alın.

* Domatesleri böldükten sonra blendra alın ve güzelce çekin.

* Daha sonra çektiğiniz domatesleri tencereye alın ve güzelce kaynatın. Üstünde köpük kalmadığında ve domatesiniz mis gibi kokmaya başladığında sosunuz hazır anlamına gelir.

* Daha sonra kaya tuzunu ilave edin.( 6-7 litrelik tencereye 3 yemek kaşığı kaya tuzu kullanıyoruz)

* Sosunuzu sterilize edilen şişelere sıcak olarak konur ve hemen kapağı kapatılır. Tüm sosu bu şekilde kavanozlara doldurup, ters çevirdikten sonra üzerlerini de bir mutfak bezi ile örtüp sarın. Bu şekilde en az bir gün, soğuyup vakumlanana kadar bekletin ve kesinlikle hareket ettirmeyin. Çabuk soğuması için sakın üzerine soğuk su dökmeyin. Kavanoz kapaklarının tam olarak tuttuğunu, içeri doğru çökmüş olmasından anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir